19° Parçalı bulutlu

Ağustos Meclisi’nde cevapsız soru kalmadı

Gemlik Belediyesi - 12 Ağustos 2020 15:38 A A

Gemlik Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Oturumu, Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Sağlık tedbirlerinin üst düzey uygulandığı toplantı öncesi girişte maske dağıtıldı ve dezenfektan bulunduruldu. Salona girenlerin ateşi ölçülürken konuşmalar arasında kürsü ve mikrofon dezenfektan ile silindi. Halka açık olarak gerçekleşen toplantı ayrıca sosyal medyadan kesintisiz olarak canlı yayınlandı. Yayın 10 binden fazla kişi tarafından izlendi.

Gündem dışı konuşmaları dikkatle dinleyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, tüm soru ve eleştirileri tek tek cevaplayarak Kumla, Kuzey ve Doğu Planları ile Kentsel Dönüşüm gibi konularda muhalefetten gelen eleştirileri açıklığa kavuşturdu.

MHP’li Meclis Üyesi Emrah Keskin’den, yaz ve bayram nedeniyle oldukça yoğun günler yaşayan Kumla hakkında eleştiriler bulundu. Kumla’da Gemlik Belediyesi’nin yeterince etkinli olmadığını söyleyen Keskinden’e cevap veren Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan “Biz on ay önce sahili istedik, Büyükşehir Belediyesi Mayıs’ın 27’sinde verdi Buna rağmen Kumla’da doğru işi ortaya koymaktan vazgeçmedik” dedi.

Başkan Sertaslan: “Diğer belediyeler sahilleri almaya cesaret edemedi”

Başkan Sertaslan Kumla hakkında şöyle konuştu: “On yıldır Kumla’da çok mutluyduk bu yıl öyle bir hale mi geldik? Eğer Kumla’yı biz bu hale getirdiysek özür dilerim! Ama biz bildik bileli Kumla bu halde. Bir yetki karmaşası var. Bu sebeple sahiller işgal altında. Geçen yıl da böyleydi. Bunu düzeltebilmek adına Büyükşehir Belediyemizden on ay önce istedik Kumla’yı. Mayıs’ın 27’sinde verdiler. Adeta elinizde patlasın diye verildi. Karacabey, İznik, Orhangazi cesaret edemedi. Temizlik, mantar sarma ve toplama, cankurtaran ve zabıta hizmetleri, denetleme gibi işleri üstlenmek istemediler. Biz yerel yönetimin gereği budur dedik. Mayıs ayının sonunda buyurun denilip verilen bu görevden kaçmadık. Çünkü bu doğru iş. Gerekirse bir yıl eziyet çekip devam ederiz, ama sonra doğru işi tesis ederiz dedik. Kumla’yı her dönemde Bursa’nın denize girilecek en güzel bölgesi olarak gördüm. Daha önce Kumla’da Büyükşehir’in iki, Gemlik Belediyesi’nin iki zabıtası vardı. Bütün doğumlar sancılı olur. Bu sancıyı Kumla’da yaşayan yurttaşlarımız yaşıyordu. Yarısı halk için açık, yarısı özel plaj yapacağız. Burayı plaj düzenlemeleri ile daha iyi hale getirmeliyiz. Benim itirazım, Kumla’nın dört başı mahmur bir halde bize teslim edilmiş de bizim bu hale getirmişiz gibi anlatılması.”

“Doğu planlarının kilitlenmesine neden oldunuz”

AK Parti’li Meclis Üyesi Mehmet Şamil Yiğit’in Kuzey ve Doğu Planları hakkındaki eleştirilerine yönelik “Doğu planlarında bölge bölge çalışmak yerine topyekün plan yaparak bir kişinin şikayetiyle tüm bölge sizin döneminizde kilitlendi” diyen Sertaslan, kuzey planlarında 2005’ten beri devam eden sorunun çözülerek imar durumlarının verilmeye başlandığını dile getirdi.

Başkan Sertaslan şöyle konuştu: “İnşaat Buluşması esnasında söylediğim iddia edilen şeyler var. Ben ne söylediğimi hiç unutmayan biriyim. Sunumum bellidir. Sekiz yıl yönettiğiniz ilçede doğu planını siz yaptınız. On sekiz uygulaması sizden geçti. Encümende topyekün plan yaparak bir kişinin şikâyetiyle bütün bölgeyi siz kilitlediniz. Kuzey planları 2005 yılından beri sıkıntıda. Bütün bunlar gün gibi ortadayken, imar planları üzerinden bütün Gemlik’i kaosa ve sıkıntıya zerk etmiş bir belediye başkanı profili çıkarmanıza izin vermem. Bütün bunlar vardı. Kuzey planları ile ilgili imar durumlarını vermeye başladık. Kumla revizyon planları ile ilgili İmar Komisyonu görüşsün çıkarsın. İşi getirmek istediğiniz nokta, Gemlik’i ileri götürmeye odaklanmış olmalı.”

CHP’li bir meclis üyesinin işyeri önüne yaptığı sundurmanın basında kaçak olarak yer alması üzerine konuşan Başkan Sertaslan “Bir belediye meclis üyesini kaçak imalat yapmakla suçluyorsunuz. Meclis üyeleri hatalı işler yapabilir. Ama Gemlik Belediyesi'ni adaletsizlikle suçlarsanız olmaz. Gereği yapılır. Hangi meclis üyesi yaparsa yapsın, yapılan iş yanlışsa yanlışa vatandaş nasıl muhatap alınıyorsa meclis üyesi de öyle muhatap alınır.” dedi.

“Kentsel Dönüşüm’de firmalar ile görüşüyoruz”

Kentsel Dönüşüm çalışmalarında adımların tedbirli ama kararlılıkla atılmaya devam ettiğini belirten Başkan Sertaslan “Kentsel Dönüşüm ile ilgili süreç ağır işliyor. Ama maalesef çalışmalar ağır işlemek zorunda. Hiçbir yeri Kentsel Dönüşüm Alanı ilan etmedik. Biz dedik ki, önce alandaki taramayı yapalım. Sonra bunu çözmek için neye ihtiyacımız var inşaat alanı olarak ona bakalım. Sonra bunu vatandaşa en düşük maliyeti getirecek şekilde kentsel tasarım yapalım. Bunun sonucu eğer gerçekleştirilebilir uzlaşı seviyesinde plan ortaya çıkarsa uygulayalım.  Kentsel Dönüşüm ile ilgili Gemlik’te bir şey yapılmıyor derseniz haksızlık olur. Şu an Kentsel Tasarım için firmalar ile görüşülüyor.” şeklinde konuştu.

Belediye Meclisi’nin Ağustos Ayı 2. Oturumu, 10 Ağustos Pazartesi, saat 17.00’de Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Toplantı sosyal medya hesaplarında da canlı yayınlanacak.

Bu haber 43 kez okundu.
Gemlik Belediyesi - 15:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: