Hafif kar yağışlı

GÜRSUDAN GÖBEKLİTEPEYE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

Gürsu Belediyesi - 26 Haziran 2019 13:21 A A

                Gürsu Belediyesi, tarihe sahip çıkan projeleriyle, geçmişin izlerini geleceğe taşıyor.

                Gürsu Belediyesi ile Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği ortaklığında hazırlanan “Tarihin Sıfır Noktasından Geleceğe: Göbeklitepe Projesi”, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hibe desteği almaya hak kazandı.

                Proje ile; 12000 yıl boyunca doğal çevresi içinde dokunulmadan kalan ve en önemli kültürel arkeolojik buluntuların yer aldığı Göbeklitepe’nin tanıtılarak kültür turizmi noktasında gelişimine katkı sağlamak hedefleniyor. Projeyle, tarih, medeniyet ve kültürel değerlerin incelenmesi ve tarihi mirasın gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

               “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi vesilesiyle, Belediyemiz ile Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği ortaklığında hazırlanan projemiz, Bursa’ da kabul gören 3 projeden biri oldu” diyenGürsu Belediye Başkanı  Mustafa  Işık, “Projeyle, kültürel mirasımızın öneminin gelecek nesillere aktarılmasına, yurtiçi ve yurtdışı tanıtıma ve turizm hareketliliğine katkı sağlamayı amaçladık” dedi.

               "2019 Göbeklitepe Yılı" kapsamında gerçekleştirilen Projeyle; Bursa’da yaşayan 45 genç, Urfa Göbeklitepe’de bulunan tarihi ören yerlerini görme fırsatı elde edecek, bilinçlendirme seminerleri, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin illerinde inceleme gezileri düzenlenecek.Ayrıca proje kapsamında bir tanıtım filmi hazırlanarak 500 kişiye ulaşılması hedeflenmekte.

Bu haber 105 kez okundu.
Gürsu Belediyesi - 13:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: