10° Kapalı

İbni Sina Ve Biruni’nin Hayat Hikayesi İnegöl’den Beyaz Perdeye Taşınıyor

İnegöl Belediyesi - 25 Haziran 2021 12:35 A A


8.Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali İbni Sina ve El Biruni temaları daş kısa film çekimleri İnegöl Ortaköy Kervansarayında gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleri ile Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali kapsamında, açılan senaryo yarışması sonucunda en iyi 7 senaryo belirlendi. Her yıl olduğu gibi bu yılda 7 genç senaristin kaleminden çıkan senaryolar, profesyonel bir ekip tarafından film haline getiriliyor. Sekizinci yılında sağlık çalışanlarına ithafen ‘Büyük Çağın Hekimleri’ başlığı altında 7 büyük hekimi konu alan festival kapsamında bu yıl; Ebubekir Er Razi, İbni Cessar, İbni Nefis El Biruni, El Zehravi, İbni Sina ve İbni Bacce’nin hayat hikayeleri sinemaya taşınıyor.

Kısa filmlerin çekimleri, Bursa’yı da doğal film platosu haline getirdi. İnegöl Belediyesi’nin daveti ve talebi üzerine Hekimlerin Hekimi İbni Sinanın hayat akışını ve bilime olan katkılarının postmodern yaklaşımla anlatıldığı “Düğüm” senaryosu ile Ortaçağa adını veren eczacılığın öncüsü El Biruninin tabiatın şifasının anlatıldığı “Seydelani” adlı senaryonun İnegöl’de çekilmesine karar verildi. Ortaköy Kervansarayı, bu çekimler için plato haline getirildi. İbni Sina ile El Biruni’nin hayat hikayelerinden bir kesit, burada yapılan çekimlerle kısa film şeklinde beyaz perdeye taşınacak.

Bu haber 136 kez okundu.
İnegöl Belediyesi - 12:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: