24° Açık

İnegöl Yaban Mersininin Merkezi Olacak

İnegöl Belediyesi - 30 Nisan 2020 14:40 A A

İnegöl’ün yeni yıldızı olarak adlandırılan yaban mersininin yeni sezon ekimleri başladı. Tarlada çiftçilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Alper Taban, “Bunu İnegöl ölçeğinde de yaygınlaştırmak istiyoruz. Diğer uygun alanlarda da ekildiğinde gelecek projeksiyonda hedefimiz 5000 dekara ulaşmak” dedi.

Şehrimizde ilk olarak 6 yıl önce deneme ekimiyle başlayan süreçte bugün Türkiye’nin tek parça halinde en büyük yaban mersini bahçesine sahip olan İnegöl’de, yeni sezon ekimleri başladı. Her geçen gün yaygınlaşan ve şuanda sadece Tuzla Mahallesinde 300 dekar alanda üretilen yaban mersininin, gelecekte İnegöl’ün yeni marka değerlerinden biri olması adına çalışmalar sürüyor.

BAŞKAN TABAN TARLALARI GEZDİ
Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki heyetle birlikte Tuzla Mahallesinde ekimine başlanan yaban mersini tarlalarını gezdi. Çiftçilerle sohbet edip üreticilerden bilgi alan Başkan Taban, yaban mersinine ilişkin hedefleri de açıkladı. Taban, tarlalarda yapılan gezi sırasında açıklamalarda bulunarak şöyle konuştu: “Şuanda Tuzla Mahallemizdeyiz. Yaklaşık 1200’lü rakımlardayız. Burada yaban mersini ekimini, neler yapıldığını, nasıl yapıldığını işletmecilerimizle birlikte görelim istedik yeni sezon öncesi. İnegöl yaban mersiniyle çok kısa zaman içerisinde öncelikli bir şekilde tanışarak bu konuda mesafe almaya devam ediyor. Blueberry, blue yemiş olarak da adlandırılıyor. Her geçen gün cazibesi artan, tercih edilen bir ürün haline geldi.”

HEDEF 5000 DEKAR
“Tabi bununla ilgili bölgemizin avantajları var. 1200’lü rakımlarda olduğumuzu söyledik. Toprağın ph değerleri de buna uygun. Sadece bu mahallemizde ekilmiş alan 300 dekar. Ancak inşallah sadece bu mahallemizde hedef 1500 dekara ulaşabilmek. Bunu İnegöl ölçeğinde de yaygınlaştırmak istiyoruz. Diğer uygun alanlarda da ekildiğinde gelecek projeksiyonda hedefimiz 5000 dekara ulaşmak.”

İNEGÖL YABAN MERSİNİNİN MERKEZİ OLACAK
“Gelecekte yaban mersini dendiğinde önceliğin İnegöl olmasını istiyoruz. İnegöl şehri mutlaka ziyaret edilmeli, bu işin pazarı burasıdır, dolayısıyla gerek alım heyetleri gerekse üretmek isteyen kişilerin burayı ziyaret etmelerini isteriz. Arkadaşlarımız burada çok ciddi emek ortaya koyuyorlar. Akademisyenlerimiz ve üniversitelerimizle çok ciddi çalışmalarımız var. Bu sene de inşallah buleberry’nin çalıştayını şehrimizde gerçekleştirmek istiyoruz. Tüm konunun taraflarını davet ederek burada yapmak istiyoruz. Geçen yıl da ilk yaban mersini festivalimizi yapmıştık. Bu konuda inşallah çok daha iyi noktaya geleceğiz. Emeklerin hiçbiri zayi olmayacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Bu haber 76 kez okundu.
İnegöl Belediyesi - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: