15° Hafif yağmur

Pandemi Sürecinin En Kapsamlı Denetimi Yapıldı

İnegöl Belediyesi - 6 Ağustos 2020 17:56 A A

Koronavirüs vaka sayısındaki artış sonrası tedbirler üst seviyeye çıkartılırken, İnegöl’de en kapsamlı koronavirüs denetimi bugün yapıldı. Kent genelinde protokolün katılımıyla tüm yaşam alanlarında gerçekleştirilen denetimlerde, hem işletmeler hem de vatandaşlar uyarılarak kurallar hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs denetimleri konulu genelgesi kapsamında ülke genelinde en kapsamlı koronavirüs salgını tedbirleri denetimi yapıldı. İnegöl’deki denetime de Kaymakam Şükrü Görücü ve Belediye Başkanı Alper Taban ile birlikte konuyla ilgili yetkililer katıldı.

TÜM İNEGÖL DENETLENDİ
Saat 10.30’da İnegöl Belediyesi önünden başlayıp cadde boyunca İnegöl AVM’ye kadar devam eden denetimde, AVM’deki tüm işyerleri ve içeride gezen vatandaşlar da kontrol edildi. Ardından yaya olarak sokak aralarında esnaf denetimleriyle Merpa Pazar yerine geçildi. Burada da pazarcı esnafı ve vatandaşlar denetlendi. Yine yaya şekilde Özdilek alışveriş merkezine kadar devam eden denetimler, gün boyu farklı caddelerde ve bölgelerde devam etti.

MASKE, MESAFE VE HİJYEN HATIRLATMASI
Denetim ekibi ve protokol, vatandaşlara maske, hijyen ve sosyal mesafe uyarısı yaptı. ‘Sağlık için hepimiz için’ sloganıyla bugüne kadarki en kapsamlı denetimde kurallar hatırlatıldı. Denetimler; konaklama tesisi, alışveriş merkezi, pazar yeri, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yeri, berber, kuaför, güzellik merkezi, internet kafe salonu ve elektronik oyun yeri, taksi durakları ile şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ve taksiler başta olmak üzere tüm yaşam alanlarını kapsayacak şekilde yapıldı.

3 KURALI AKLIMIZDAN ÇIKARMAMALIYIZ
Denetimler sırasında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün ülkemizin dört bir tarafında denetimler gerçekleşiyor. Hem ülkemizdeki artan vakalar, aynı zamanda şehirlere yansımalarından dolayı bu konuda daha dikkatli ve tedbirleri arttırabilmek adına, bilinci arttırabilmek adına denetimler gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas olmalarını istiyoruz. Çünkü bu süreci kontrollü şekilde götürebilmek adına bunların yapıldığının da bilinmesini istiyoruz. Vatandaş ve halk sağlığı her şeyin ötesinde. Tabi düğünlerimiz olacak, ticaret olacak, diğer işler devam edecek ama bunları yaparken de aklımızdan çıkarmamamız gereken 3 kuralı mutlak suretle uygulamalıyız. Bunları herkesin idrak etmesi lazım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyalım. Bu bizim için en kolay yöntem. Yarın öbür gün hasta yatağında ya da daha kötü sonuçlarla karşılaşmamak adına bu konulara dikkat edilmesini arzu ediyoruz” dedi.

KURALLARA UYARSAK SORUN OLMAZ
Kaymakam Şükrü Görücü ise “Yasakları kaldırdık ama tedbirleri kaldırmadık. İnsanımızın sağlığı bizim için önemli. İnegöl’de vakalar artıyor. Ülke genelinde olduğu gibi bugün İnegöl’de de kapsamlı denetimler yapılıyor. Amacımız bir tek insanımız hasta olmasın. Bunu başarmanın yolu da mesafe, hijyen ve maske. Düğünlerde bazı kurallar getirildi. Herkes kurallara uysun. Kurallara ısrarla uymayanlara gerekli işlem yapılacak. Ama bizim şuan ki amacımız cezadan ziyade hemşerilerimizi sağlığıyla alakalı bilgilendirmek. İlçemizdeki vakaların artış sebebi düğünler, toplu organizasyonlar ve asker uğurlamaları. Asker eğlencelerine izin vermiyoruz. Düğünlere de belli kurallar getirildi. İlçe halkımızın birçoğu kurallara uyuyor ama bir kısmında vurdumduymazlık devam ediyor. İnsanımız kurallara uyduğu takdirde hiç sorun olmaz” diye konuştu.

Bu haber 59 kez okundu.
İnegöl Belediyesi - 17:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: